BLOG
PALETLER HAKKINDA BİLGİ
Ahşap Palet

Palet, dış ambalajın en önemli parçası olup, paketlenmiş ürünlerin forklift ya da transpalet aracılığı ile kolaylıkla taşınabilmesi için ahşap, plastik, metal veya bunların bileşiminden hazırlanmış malzemelerdir. Genellikle ahşap malzemeden üretilen paletler, daha dayanıklı olması için nervürlü[1] özel çivilerle birleştirilir. Dış ticaret ile artan palet dolaşımında, paletler zararlı böcek ve haşeratın bir diğer ülkeye ulaşıp o ülkenin bitki sağlığına zarar vermemesi için fumigasyon ya da ısıl işleme tabi tutularak zararlılardan temizlenmektedir. Bu konu ile ilgili uluslararası katı kurallar getirilmiştir. Paletler her çeşit alanda kullanılabilmektedir. İnsanlar, paletleri kullanarak evlerine mobilya yapabilmektedir. Bazen ahşap palet ile yapılacak olan bu mobilyalar bir usta tarafından yapılırken bazen ise müşterilerimiz kendi elleri ile de mobilyayı yapabilmektedir. Çünkü aslında bu mobilya yapma işlemi oldukça kolaydır. İnsanlar, bizden satın aldıkları kaliteli paletler ile kendilerine bir masa, sandalye ya da koltuk yapabilmektedirler. Durumun böyle olması ise palet alım satımını oldukça artırmaktadır. İnsanlar, bu sayede ekonomik yönden tasarruf ederek yeni mobilyalarına kavuşabilirler. Bu mobilyalar ise genelde bahçe ya da balkon içindir. Paletler sadece mobilya için kullanılmamaktadır. Paletleri, insanlar taşımacılık yapabilmek için de kullanmaktadırlar. Ahşap palet sayesinde insanlar az iş gücü ile çok iş yapabilmektedir. Çünkü: Paletler sahip oldukları alan kapasitesi ve kaliteli yapısı ile içine konulan çeşitli malzemelerin taşınma işlemini gerçekleştirebilirler. Bu durumun sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için en önemli etmen tabi ki de paletlerin sağlamlığıdır. Bizler ise paletlerin sağlamlığı konusunda müşterilerimize her daim güven vermekteyiz. Bunun yanındaysa paletlerin çeşitleri bulunmaktadır. Bizim firmamızda çeşitli palet çeşitleri bulunmaktadır. Bizler ahşap palet satımı da yapmaktayız. Firmamızdan palet alımı veya satımı yapmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Sizlere güvenli alışveriş imkanı sunmaktayız.

Euro Palet

Euro palet, (veya EUR-palet veya EUR EPAL Palet) Avrupa Palet Birliği tarafından belirtilmiş standartlardaki paletler olup, 80x120 cm, 100x120 cm, 120x100 cm ve 60x80 cm tipleri bulunmaktadır. Yaygın kullanımdaki 80x120 cm'lik Euro palet 80 parça tahtadan oluşmakta olup, yaklaşık 35 kg ağırlığında, 45.234 dm3, yayılı yük taşıma kapasitesi 1500 kg'dir. Verilen standartlara aynen uyan paletlere "Avrupa Palet Havuzu (European Pallet Pool EPP) sistemi uygulanmaktadır yani, yani "palete-karsı-palet" değistokuşu yapılmak mümkün olmaktadır. EUR/EPAL-pallet belirlenmiş standartlı tahtadan yapılmış olup 78 özel çivi ile tutturması standart olarak belirlenmiştir ve standart dış ölçüleri 1,200 mm x 800 mm x 144 mm olarak tespit edilmiştir. Euro palet sistemi demiryolu taşımacılığında kullanılan tahta paletlere dayanmaktadır. Bu tahta paletlerin ilk bulucusu ve kullanıcısının Gyllsjo, Skåne, İsveç'te bulunan Svensson Bros. sirketi olduğu kabul edilmektedir. Bu paletleri kullanılarak demiryolu marsandız vagonlarına yüklemelerin ve vagon boşaltmalarının daha önce kullanılan sistemlerden %10 daha az zamanda yapıldığı bulunmuş ve bu maliyet düşürücü sistem genel olarak uygulamaya geçmiştir. Uluslararası Demiryolları Birliği (International Union of Railways) tarafından onaylaması yapılan ve DIN 15146'da tarifini bulan Uluslararası yaygın kullanımı 80x120 cm ölçülerinde standart bir palettir. Genel üretim ve kabul şartları UIC 435-2 talimatnamesinde temel olarak verilmiştir. Buna göre paletin dış ölçüleri 1200 × 800 × 144 mm hassasiyetindedir. Tahtada kullanılması gereken ahşap malzeme ölçüleri max. %22 nem oranında geçerli olan değerlerdir. EUR Palet olarak da bilinen paletin montajında kullanılan çivinin cinsinden, montajlama koordinatlarına kadar paletin dayanıklılığı maksimum düzeye çıkartacak özelliklerdedir. Paletlerin üretilebilmesi yetki dahilinde olup, kalite kontrolü uluslararası gözetim şirketleri tarafından denetlenmektedir. Euro Palet'in en önemli özelliği çevreci olması olup, sonuçta tekrarlı ve tamir edilerek kullanılabilmesi nedeniyle maliyeti de düşüktür. Standart olması her yerde ve her sektörde kullanılabilmesine olanak verdiğinden, toplanarak daha ucuz bir bedelle tekrar satışa sunulabilmektedir. Paletler, büyük işletmelerde taşıma amacı ile de kullanılabilmektedir. Durumun böyle olmasının sebebi ise paletlerin oldukça sağlam ve geniş kullanım alanı mevcudiyetidir. İnsanlar, bu paletler sayesinde birçok yere eşya taşıyabilmektedir. Bu da paletlerin bu sektörde oldukça sık kullanılmasına sebep olmaktadır. Haliyle paletler, işletme sahipleri tarafından da oldukça sık tercih edilmektedir. Euro palet sayesinde işletme sahipleri az miktarda kuvvet ile çok iş yapmaktadır. Kayabeyler firması olarak sizlere bu alanda da kullanılabilen paletlerin alım ve satımını yapmaktan memnuniyet duyarız. Bu işlemler yapılırken paletlerin kalitesi esastır. Ve firmamız sayesinde sizlere bu kaliteyi sunmayı hedefliyoruz

Palet Alım Satım

Ürünlerin forklift ile farkı alanlara taşınmasında, depolamada, kargolamada kolaylık sağlayan sistem parçasına palet adı verilmektedir. Palet sayesinde yük daha kolay, pratik ve kısa sürede yer değiştirebilmektedir. Paletlerin temin edilebileceği noktalarsa şüphesiz ki paletçilerdir. Bir şirket ya da fabrika genellikle bulunduğu lokasyona en yakın paletçi ile irtibata geçerek palet alım ya da satım işlemini gerçekleştirmektedir. Palet alım veya satımında paletçi ile anlaşmak da oldukça önemlidir. Yollanacak ürünün türüne göre demir, plastik, karton ya da ahşap palet seçilmekte ve ürünler tır veyahut konteyner gibi araçlara yüklenerek yurt içine ya da dışına gönderilmektedir. En yakın paletçiden temin edilen paletler sayesinde ürünler sağlam ve güvenli bir şekilde yerine ulaşmaktadır. Bu paletler kullanım işlemi tamamlandıktan sonra bir kenara bırakılmaktadır. Paletçiler bu noktada harekete geçerek kullanılabilecek düzeyde olan paletleri ikinci el palet olarak satın alabilmektedir. Bu sayede hem paletleri kullanan firmalar hurdaya çıkan paletlerden para kazanacak hem de paletçiler eski ve kullanılabilir düzeyde olan paletleri kullanıma sunabilecektir. Tüm bunlar palet fiyatları hakkında alıcıları meraka sürüklemektedir. Şehirden şehre hatta aynı şehir içindeki ilçeden ilçeye farklılık gösteren palet fiyatları müşteri dostudur. Genellikle bütçenizi sıkıştırmayacak ve sizi zor duruma sokmayacak palet fiyatları paletin türü, boyutu ve paletçi firmasında göre farklılık göstermektedir. Palet alırken genellikle “Euro Palet” daha çok tercih edilmektedir. Bu paletin daha çok tercih edilmesinin temel sebebi paletlerin belirli bir standarda göre üretilmesi ve standartların dünya çapındaki tır ve konteyner gibi taşımacılıkta kullanılan araçlara uyum göstermesidir. Siz de dünya standartları ile uyumlu çalışmak için palet tercihinizi Euro paletten yana kullanarak ürünlerinizi geniş kitlelere rahatlıkla ulaştırabilirsiniz.

Hurda Palet Fiyatları

Ülkemizdeki teknolojik imkânları gelişmesiyle birlikte pek çok sektörde seri üretim ve tüketime geçildi. Bu durumdan en çok etkilenen sektörler arasında taşımacılık ve nakliyecilik sektörü de girdi. Genellikle büyük şirketlerin pahalı ve üretimi zaman alan ürünleri düşme, kırılma gibi zararlardan korumak için kullandığı palet sistemi yaygınlaştı. Bu yaygınlaşmayla birlikte paletçi sayısında da artış yaşandı. Palet ihtiyacının doğması ve kullanılan paletlerin bir kenara atılması sebebiyle hurda palet adı altında kullanılan paletler paletçi firmaları tarafından geri satın alınmaya başlandı. Palet fiyatları düşünüldüğünde hurda paletlerin tekrardan satışa çıkarılması sıfır paletlere göre daha uygun fiyatların ortaya çıkmasını sağladı. Bu durum taşımacılık sektörüne de büyük katkı sağladı. Daha az maliyetle tamamlanan taşımacılık işi sonrasında kullanılabilir paletleri hurda palet olarak tekrar kullanıma sunan firmalar daha çok tercih edilir odu. Forklift ile taşınmayı kolaylaştıran ve genellikle belirli standartlara göre üretilen paletler hurda palet anlayışı sayesinde periyodik olarak kullanılabilir hâle geldi. Dönüşümlü olarak tekrardan kullanılan ahşap paletler sayesinde hem ağaç kesim oranları azaldı hem de doğayı koruma kapsamında büyük bir adım atılmış oldu. Dünyanın her geçen gün daha çok ağaca ihtiyaç duyduğunu düşünürsek bunun bilinciyle hareket eden çevre dostu palet firmaları doğaya büyük katkı sağlıyor denebilir. Pek çok paletçi firması genelde müşteri memnuniyetine odaklı çalıştığından palet fiyatları konusunda bütçenize uygun teklifler sunsa da palet firmaları arasında fiyat farklılığı muhakkak olacaktır. Siz de size en yakın paletçi ile anlaşarak hem doğaya katkı sağlayabilir hem de daha uygun fiyatlarla taşımacılık için palet sahibi olabilirsiniz. Ayriyeten paletle yaptığınız taşıma işleminin ardından bir kenara attığınız paletleri değerlendirerek bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

2. El Tahta Palet Fiyatları

İkinci el tahta paletler dayanıklı olması için çam, kavak veya köknar gibi ağaçlardan üretilmektedir. Sıfır paletlerin hasar alması sonucu kullanılamaz duruma gelmesine ikinci el denilmektedir. Firmamız ikinci el paletleri alarak tekrar geri dönüşüme kazandırmaktadır. İkinci el tahta palet fiyatları paletin özelliğine göre değişmektedir. İkinci el paletlerde kullanılan tahta çok önemlidir. İkinci el tahta palet fiyatlan paletin yıpranmasına göre de farklılık gösterecektir. Tahta paletlerin kullanım için kiralanması da mümkündür. Firmamız birbirinden farklı ürün hizmeti ile yola devam etmektedir. Eğer sizlerinde ikinci el tahta paletlere ihtiyacı varsa fiyat bilgisi için iletişimi geçirsin. Firmamız çalışanları sizlere yardımcı olacaktır. Yüksek ürün kalitesi ile günlük olarak palet üretimi yapılmaktadır. Sipariş doğrultusunda paketlenen paletler yerlerini ulaştırılmaktadır.